Világunk fennmaradása a felszínalatti víztől függ
2025. szeptember 15–19. között rendezték meg Melbourne-ben a Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetségének (International Association of Hydrogeologists – IAH) 52. világkongresszusát. A kongresszus mottója, „Groundwater now and for the future” („Felszínalatti víz most és a jövőért”) jól kifejezte a rendezvény célját: az ötnapos programon a résztvevők a fenntartható vízgazdálkodás, a klímaváltozás, az urbanizáció, valamint a felszínalatti vizek minőségének kérdéseit vitatták meg. Kiemelt figyelmet kapott az őslakos közösségek tudásának bevonása, ami a helyi vízgazdálkodási gyakorlatok és vízvédelmi stratégiák szempontjából kulcsfontosságú.
A kongresszusra a világ minden tájáról érkeztek szakemberek, Magyarországot Szőcs Teodóra, az IAH magyar elnöke mellett az ELTE kutatói, Erőss Anita, Mádlné Szőnyi Judit és Szkolnikovics-Simon Szilvia, valamint Kovács Attila, a Miskolci Egyetem munkatársa képviselte.
Az ELTE-s kutatók nemcsak előadásokat és poszterbemutatókat tartottak, hanem szekciót is szerveztek. Mádlné Szőnyi Judit, az IAH Regionális Felszínalatti Vízáramlási Bizottságának (Regional Groundwater Flow Commission, RGFC) vezetője és Szkolnikovics-Simon Szilvia, a bizottság titkára a regionális felszínalatti vízáramlási rendszerekkel kapcsolatos kutatásokat fogták össze külön szekcióba. A szekció keretében megemlékeztek a nemrég elhunyt José Joel Carrillo Rivera mexikói professzorról is, aki az RGFC alapító tagja volt.
A kongresszus magyar szempontból kiemelkedő pillanata volt, amikor az IAH magyar tagozatát képviselve Erőss Anita és Kovács Attila átvették a Groundwater torch-ot. Ez a vízzel teli palack minden alkalommal az adott rendező ország különböző régióiból származó felszínalatti vizeket őriz, és jelképesen ezzel adják át a világkongresszus megrendezésének jogát a következő házigazdának. 2026 szeptemberében Magyarország látja vendégül a szakembereket Budapesten. A programok egy része az ELTE TTK-n zajlik majd, a rendezvényt pedig az ELTE Egyetemi Kiválósági Alap is támogatja.
Melbourne-ben bemutatták a 2026-os budapesti kongresszus beharangozó videóját is, amely az Erőss Anita által vezetett ELTE TTK-s Mecenatúra pályázat (MEC_N 149196) keretében készült el – a film osztatlan sikert aratott.