Szabó Kristóf (IK, részképzés) - Élménybeszámoló EINDHOVEN

2026.02.04.
Szabó Kristóf (IK, részképzés) - Élménybeszámoló EINDHOVEN

Képzés ELTE-n: IK, Programtervező Informatikus

Ország: Hollandia

Város: Eindhoven

Fogadóintézmény: Eindhoven University of Technology

Ösztöndíj: Erasmus+ Részképzés

Erasmus+ kaland Eindhovenben

Az elmúlt 6 hónapban Hollandiában tanultam az Eindhoveni Műszaki Egyetemen (a továbbiakban röviden TU/e), ahol az Informatikai és Matematika Karon a „Computer Science and Engineering” mesterszak tárgyait hallgattam. Már az egyetemi tanulmányaim elején azt tűztem ki magam elé célul, hogy egyszer részt vegyek az Erasmus programban. Ehhez mérten olyan specializációt választottam, ahol ez be volt építve a tantervbe, és számos tárgyat előre meg tudtam csinálni, hogy ezzel is minimalizáljam a csúszás lehetőségét. Amikor megjött az e- mail, hogy elnyertem az ösztöndíjat, a világ császárának éreztem magam. Azonban hamar rájöttem, hogy a külföldi tanulmányok nemcsak a szórakozásról és a felfedezésről szólnak, hanem komoly kihívásokkal is járnak. Az én félévem is tartogatott bőven meglepetéseket, de összességében felejthetetlen élményként tekintek vissza erre az időszakra.

Tanulmányi élmények és szakmai fejlődés

Maga az egyetem egy nagyon szép és modern épületegyüttessel bír, korszerű, zöld, szép kilátással. A diákoknak elegendő számú tanulóasztal van biztosítva monitorokkal, ergonomikus székekkel, minden előadóban minden széknél külön konnektor, a diákok laptopokat kapnak, az előadók kényelmesek, több kijelző is van, hogy a hátul ülők is lássák a dolgokat, és a hangosítás is jó volt. Az oktatásban az ELTE-hez hasonlóan Office-t és Canvas-t használtak, ez nem különbözött sok mindenben. Ezen kívül az egyetem egy nagyon modern sportközponttal rendelkezett, ahol szinte az összes elképzelhető sportra be lehetett iratkozni. A kommerceken kívül volt pl. golf, lovaglás, repülővezetés, vitorlázás és sok más, igaz, én csak egyszerűen úszni jártam. Azért a golfot én is kipróbáltam.

A TU/e színvonalas oktatást biztosít, és a kurzusok nagyon érdekesek voltak. Otthon alapszakos voltam, de itt mesterszakos kurzusokat vettem fel,

ahol neves szaktekintélyektől tanulhattam, vendégprofesszoroktól is, akik más egyetemekről jöttek, vagy nagy cégek kutatói voltak.

A tananyag rendkívül sok volt, és sok önálló munkát igényelt, de a befektetett energia bőven megtérült. Az órán leadottak után elég sok tudományos cikket is kellett olvasni, sőt egy tárgyon még írni is, szóval erről is egy nagyon jó képet kaptam. A kurzusok fontos eleme volt a csapatmunka is, amelybe kicsit nehéz volt beleszokni, de nagyon örülök, hogy végül sikerült.

A tanulmányok mellett a B&R diákszövetkezetben is aktívan részt vettem, ahol rengeteget tanultam a pénzügyek és a technológia kapcsolatáról. A diákkörben remek csapatot találtam, akikkel a tanórákon kívül is sokat tanultunk együtt. Voltak céglátogatások, előadások, közös bulik, versenyek és szabadidős programok. De ezen kívül még számos más diákkör van, szinte minden érdeklődési körnek megfelelően, úgyhogy bármilyen ideutazónak ajánlanám, találja meg, ami neki tetszik.

Kihívások

Hollandiában a lakhatási válság valós probléma, és ezt én is megtapasztaltam. A lakáskeresés rendkívül nehézkes volt, és a magas árak és a kevés férőhely miatt sok kompromisszumot kellett kötnöm. Végül az egyetem segítségével egy diákházban sikerült szobát bérelnem, de a lakás minősége sajnos nem volt túl jó. Sok pénzt kellett költenem különböző háztartási dolgokra, mire tényleg otthonos lett. Három lakótársam volt, mindannyiunknak megvolt a saját szobája konyhával, ággyal, szekrénnyel és egy kis tanulóasztallal, egyedül a fürdőszoba és egy raktárhelyiség volt közös.

Azt tanácsolom mindenkinek, aki ebbe az országba készül, hogy a lakáskeresést azonnal kezdje meg a felvétel után, és ne sajnálja az időt és energiát a megfelelő szállás megtalálására. Érdemes lehet kapcsolatba lépni a helyi diákokkal és ingatlanügynökökkel is, hogy minél több információhoz jussunk.

A megélhetési költségek sajnos kifejezetten magasak. Ezért, ha valaki ide szeretne jönni, nagyon erősen gondolja át, hogy az Erasmus+ támogatás mellett milyen saját megtakarításokat tud bevonni. A legfőbb költség, mint sok helyen máshol, a lakhatás volt. A boltokban a minőségi élelmiszerek árai a húsokat leszámítva nem nagyon haladják meg az itthoni árakat, viszont a tömegközlekedés és a különböző szolgáltatások meglehetősen drágák.

Látássérültként a bürokratikus folyamatok nekem nehézséget okoztak, annak ellenére is, hogy a pályázat leadása előtt felvettem a kapcsolatot az egyetemmel. Ráadásul a vizsgaidőszak végén egy kibertámadás miatt nem tudtam levizsgázni, és azóta sem kaptunk pontos tájékoztatást a pótlási lehetőségekről.

Ezen kívül meggyűlt a bajom a munkakereséssel is. A célom az volt, hogy szintén az Erasmus program keretében próbáljak csinálni ott helyben egy szakmai gyakorlatot is. Sajnos ez nem volt sikeres, nagyon sok időt áldoztam egy tökéletes önéletrajzra, karriertanácsadásokra, mentorprogramokra, de a jó cégeknél sokszor elvárás a holland nyelv, vagy az, hogy legalább egy holland egyetemen legyél diák.

Kulturális és közösségi élmények

Eindhoven egy modern, multikulturális város, ahol rengeteg lehetőség van a kikapcsolódásra. A Kruisstraat tele van nemzetközi éttermekkel, érdemes megkóstolni a Hizmet török étterem Kapsalon nevű ételét, mely érdekesen ötvözi a holland és közel-keleti gasztrokultúrát. A városban gyakran tartanak piacot, ahol finom helyi termékeket lehet kapni, én például minden héten vásároltam nagyon finom sajtokat, halat, friss gyümölcsöket és zöldségeket. A kulturális élet is pezsgő, a Van Abbemuseum és a Philips Múzeum kihagyhatatlan látnivalók. Ezen kívül a DAF és a Next Nature Múzeumokat is érdemes meglátogatni. A városban nagyon sok coffe shop van, illetve a Stratumseind, ami Európa leghosszabb bárutcája. Ezenkívül itt kerül megrendezésre a Dutch Design Week, melyen számos különböző kiállítást lehet megtekinteni divat, design, fenntarthatóság és művészet kategóriában. Illetve a Glow fesztivál, mely során különböző fénnyel kapcsolatos művészeti installációkkal és bulikkal van tele a város.

A hétvégéken érdemes a környező városokat is felfedezni.

A személyes kedvencem Leiden volt, ahol van egy régi szélmalom, amelyet be lehet járni, többszáz éves egyetem, és hangulatos kis utcák. De aki kedveli a modern városokat, mindenképpen látogasson el Rotterdamba is.

Természetesen Amszterdam is kihagyhatatlan a királyi palotával, kacskaringózó csatornákkal és inspiráló múzeumokkal. Ezeken kívül nagyon szerettem Hágát, Utrechtet és Maastrichtot is. A hosszabb szünetekben akár a környező országokba is el lehet látogatni, én például egyszer

Belgiumba látogattam el Brüsszelbe és Antwerpenbe, egy másik alkalommal pedig Kölnben, Németországban, töltöttem pár napot.

A hallgatókkal is jó kapcsolatot sikerült kialakítanom, bár a hollandok néha nehezen nyitottak a nemzetközi diákok felé. A diákköröknek köszönhetően rengeteg embert megismertem a világ minden tájáról, és természetesen magyarokkal is találkoztam. A korábban említett szakmai diákszövetkezet mellett ott volt a Cosmos, amely a külföldi diákokat tömörítette, kirándulásokat, bulikat is szervezett. Például velük együtt voltunk Maastrichtban, ott tanultam meg egy workshop keretében profin koktélokat keverni, finom ételeket kóstoltunk különböző kulturális vacsorákon és megannyi mást.

Az Erasmus félév Eindhovenben egy életre szóló élmény volt, ami rengeteg új tudással és tapasztalattal gazdagított. Bár voltak nehézségek, a pozitív élmények messze felülmúlták azokat. Bátran ajánlom mindenkinek, aki egy izgalmas és inspiráló félévre vágyik!

Szabó Kristóf - Hollandia, Eindhoven

Szabó Kristóf - Hollandia, Eindhoven

0

/

0

0

/

0