Nyári fenntarthatósági munkák az ELTE-n

 

2011-ben az ELTE-n nyár közepén sem állt le az ELTE EKSZ hallgatói fenntarthatósági munkacsoportjainak működése. Az önkéntesek részvételével számos, környezeti terhelést csökkentő akció történt meg és több új, kreatív kezdeményezés indult be.

Július 22-én megkezdte működését az ELTE Egyetemisták a Környezettudatos Szemléletért program kézműves csoportja által szervezett papírmerítő műhely, amelynek célja, hogy a hulladékpapírból füzeteket állítson elő a hallgatók aktív közreműködésével. A füzetek értékesítéséből befolyó bevételt a program fejlesztésére fordítják, további hulladékgyűjtő edényeket, madárvédelmi eszközöket szereznek be a résztvevők.

Július 26-án délután kertrendezési akciót szervezett a TTNy Zöld Kör.  A tavasszal telepítésre került 28 gyümölcsfa fenntartáshoz és a gyümölcsfák fejlődéséhez folyamatosan szükséges a gondozás: locsolás, gazolás és a terület rendben tartása, ezért a kollégium dolgozói és a környezetvédelmi munkacsoport tagjai együtt dolgoznak a gyümölcsfa-programban.

Július 27–29. között lezajlott a Tikopia negyedik találkozója, amelynek két hallgatói ELTE-szervezet is a vendége volt, az ELTE Egyetemisták a Környezettudatos Szemléletért program és az ELTE Környezettudományi Klub. A Tikopia célja, hogy a hasonló környezetvédelmi – fenntarthatósági célokkal működő felsőoktatási civil szervezeteket és kezdeményezéseket hálózatba tömörítse, és az együttműködéseket erősítse. A hálózatfrissítő napokon kiselőadások és műhelymunkák szóltak többek között a hulladékmegelőzésről (Humusz Szövetség Nulla Hulladék program), a klímaváltozás hazai következményeiről és az egészséges életmódról. Az ELTE EKSZ küldöttje a kollégiumi komposztálásról és az önkéntes fenntarthatósági munkacsoportok munkájáról, közösségépítő szerepéről tartott előadást. Az ELTE KKLUB tagja a magyarországi energiahelyzetről és megújuló energiaforrásokról beszélt. A rendezvényt a szegedi SZTE TITOK Klub (Tevékeny Ifjak a Természet Oltalmáért és a Közösségért) szervezte.

Július 30-án az ELTE Ajtósi Dürer sori Kollégiumában négy újabb típusú hulladék szelektív gyűjtése kezdődött meg. A papír, a műanyag és az üveg után lehetőség van a kisebb veszélyes hulladékok (hajszárító, gyógyszerek, billentyűzet), a fémdobozok, az irodai papír és a kupakok külön gyűjtésére is. A fejlesztés következő lépése a komposzt és az olajgyűjtők telepítése lesz, hogy a szelektív gyűjtés az ADK-n is teljessé váljon.

Augusztus 4-én az ELTE Egyetemi Könyvtárból elszállítottak 2 m3 elektronikai és 3 m3 papírhulladékot. Az ELTE Egyetemi Könyvtár dolgozóival való együttműködés augusztus végén folytatódik, amikor is egy nagyobb szelektív kampányt bonyolít le a két szervezet.

Augusztus 6-án az ELTE Vezér úti Kollégiumában 54 bálványfát vágtak ki a fenntarthatósági munkacsoport tagjai, mivel ez az inváziós faj nehezen irtható, az általa elfoglalt talajban pedig nagy mennyiségű toxint mutattak ki.

ELTE EKSZ

 

 

 

Bálványfairtás az ELTE VUKon

 

2011.08.24.