Két tonna humusz képződött az ELTE Vezér úti Kollégiumában

 

Az ELTE Vezér úti Kollégiumában 353 felsőoktatási hallgató lakik. A hallgatók által kidobott szerves hulladékot 2008 őszén kezdték el gyűjteni az ELTE EKSZ (Egyetemisták a Környezettudatos Szemléletért) program önkéntesei. A program azóta is folyik, több mint 2 tonna felett van a képződött humusz mennyisége.

Az intézményi nyers konyhai hulladék és a kerti zöld hulladék kezelését a kollégium környezetvédelmi munkacsoportja kezdeményezte. A 2003-ban bevezetett szelektív hulladékgyűjtés utolsó lépéseként vezették be a komposztálást. A gyűjtőedényeket, amelyeket a konyhában, közvetlenül az asztalok mellett helyeztek el, hogy a hallgatók könnyen beledobhassák a konyhai hulladékokat, naponta ürítik a munkacsoport tagjai: a fel nem aprított hulladékot 5 cm-nél kisebb darabokra aprítják és leviszik a kertben található komposztkeretbe. A keretben az anyagokat összekeverik faaprítékkal vagy falevéllel, ez ugyanis megkönnyíti a komposztálódás folyamatát. A keletkező humuszt a kollégium kertjében használják fel. A gyűjtött mennyiségeket statisztikailag is mérték, így a napi mennyisségek összeadódtak. A kerti hulladékot (faágakat, levelet, füvet) lombkomposztálóban dolgozzák fel. A közösségi komposztálásnak köszönhetően kevesebb lett az elszállított hulladék mennyisége, tápanyagdús humusz keletkezett, amit a helyi fűszerkertben és virágoskertben használtak fel. Az egész projekt összköltsége alig haladta meg a 100 000 forintot.

Forrás: humusz.hu

 

2011.06.02.