Energia-víz-hulladékcsökkentési kihívás
2025. november 25-én startolt el – az Európai Hulladékcsökkentési Hét "Fókuszban az elektronikai hulladék" rendezvényének részeként – az ELTE Együtt a Környezettudatos Szemléletért (EKSZ) fenntarthatósági és megtakarítási program hat hónapos fogyasztáscsökkentési kampánya, amely május 31-ig tart.
A cél egyszerű, de annál izgalmasabb: minden ELTE-kollégium a saját fogyasztásával versenyez, és együtt dolgozhatnak azon, hogy csökkentsék a gáz-, víz-, áramfogyasztást és a hulladék mennyiségét. A kampány része hőtérképezés, ökotérképezés és megtakarítási tippek megosztása is az elkövetkezendő hetekben.
A kihívásban az EKSZ együttműködő partnere az ELTE KK, az ELTE MÜFIG és az ELTE KOLHÖK.
A kihívás menete a következő: Minden kollégium a saját előző fogyasztási adataihoz mérten versenyez. Ha egy kollégium legalább 5% fogyasztáscsökkentést ér el a kampány végére, az EKSZ 50 000 Ft értékű közösségi ajándékot ajánl fel. Az ajándékot a hallgatók közösségi szavazással választhatják ki, ami lehet esetleg hidropóniás torony, vasaló nélküli gőzvasaló, mikroműanyag-szűrő a mosógépekre, virágok és fák vagy akár külső rollertöltő.
Az ELTE Kollégiumi Központ további 50 000 Ft-tal egészítette ki az EKSZ felajánlását, így minden kollégium akár 100 000 Ft közösségi fejlesztést nyerhet.
A programban bátorítunk minden kollégistát, hogy vegyen részt, mert így közösen tehetnek a fenntarthatóságért és a környezetünkért, a nyeremények pedig nemcsak praktikusak, hanem hosszú távon is hozzájárulnak a kollégiumi élet minőségéhez.
Minden apró lépés számít: a tudatos vízhasználat, a villany lekapcsolása, a hulladék csökkentése.
További információ az EKSZ oldalán